Zielony – niedaleko naszego domu
Rozpoczyna się na zaporze w Porąbce i wzdłuż rzeki Soły prowadzi najpierw do centrum Porąbki, a dalej doliną Wielkiej Puszczy na Palenice (592 m n.p.m.). Ze szczytu Palenicy kierujemy się następnie na Bukowski Groń (782 m n.p.m.), gdzie można zobaczyć największe skupisko limb w Beskidzie Małym. Dalej przez szczyt Trzonka (729 m n.p.m.), mijając po drodze kościółek, schodzimy do Przełęczy Bukowskiej, skąd szlak prowadzi dalej na Przełęcz Beskid Targanicki i na Przełęcz Kocierską (718 m n.p.m.) Czas dojścia do Przełęczy Kocierskiej to około 5 godz. Wycieczkę możemy kontynuować szlakiem czerwonym, który schodzi do Porąbki przez Kiczerę (831 m n.p.m.) i Żar (761 m n.p.m.) lub nieoznakowaną leśną drogą biegnącą wzdłuż doliny potoku Wielka Puszcza do przystanku PKS w Wielkiej Puszczy.
Czerwony
Prowadzi z Przełęczy Kocierskiej (718 m n.p.m.)przez Kocierz (879 m n.p.m.), obok rezerwatu „Szeroka” z reliktami buczyny karpackiej na Przełęcz Isepnicką i dalej na Kiczerę (831 m n.p.m.), Żar (761 m n.p.m.) do zapory w Porąbce. Czas przejścia tej trasy to około 4.5 godz. Wędrówkę możemy kontynuować idąc zboczami Zasolnicy (556 m n.p.m.) i Bujakowskiego Gronia (749 m n.p.m.). aż na Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Czas przejścia tego odcinka to około 2 godz.
Niebieski
Prowadzi z zapory w Porąbce na Zasolnicę (556 m n.p.m.), Bujakowski Groń (749 m n.p.m.) do miejscowości Kozy. Na tym szlaku mijamy rezerwat „Zasolnica” ze wspaniałymi okazami buczyny karpackiej. Mijamy również kamieniołom, z którego roztacza się piękny widok na okolice. Przejście tej trasy zajmuje około 3 godz.
Żółty
Rozpoczyna się na zaporze w Porąbce i przez Żarnówkę Małą dochodzi na Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Czas przejścia – około 1 godz.
Żółty
Odbija za szczytem Trzonka (729 m n.p.m.) od szlaku zielonego i wiedzie przez Porębski Groń, Złotą Górkę (757 m n.p.m.), aż na szczyt Potrójnej (884 m n.p.m.).
Czarny
Rozpoczyna się w Porąbce i prowadzi przez Czaniec do Kęt. Jest to szlak nizinny o długości 7 km. Po drodze widzimy liczne kapliczki oraz kościół p.w. św. Bartłomieja w Czańcu. Po ok. 3.5 godz. wędrówki docieramy do dworca PKS i PKP w Kętach.
Historyczny
Wiedzie z Porąbki Centrum przez Zawodzie na wzgórze „Wołek”, gdzie znajdują się ruiny zamku. Po zwiedzeniu ruin możemy kontynuować wycieczkę idąc do Kobiernic Małych lub wracając do Porąbki Centrum. Czas przejścia – około 4.5 godz.
Trasa spacerowa
Rozpoczynamy w Porąbce Centrum i po dotarciu do Kozubnika kierujemy się do doliny Wielka Puszcza, następnie idziemy doliną Mała Puszcza, by wrócić do Porąbki Centrum. Po drodze mijamy wiele polan, a z jednej z nich roztacza się piękny widok na Jezioro Czanieckie. Przy tej trasie znajduje się osiedle „Kolonia” – to drewniane domv zbudowane w latach 20-tych XX w. w witkiewiczowskim stylu dla budowniczych zapór w Porąbce. Czas przejścia tej trasy – około 5 godz.